Biuletyn Informacji Publicznej
Dom Pomocy Społecznej w Barcinie

Przyjmowanie i załatwianie spraw

Administracja czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.00

tel: 52 383 21 40

fax: 52 383 26 17

e-mail: dpsbarcin@by.home.pl

Informacja dla niepełnosprawnych klientów

Osoby mające trwałe lub okresowe trudności w komunikowaniu się, wymagające w związku z tym wsparcia w kontaktach z Domem Pomocy Społecznej w Barcinie, mogą korzystać z pomocy przy załatwianiu spraw poprzez wykorzystanie środków wspierających komunikowanie się w szczególności:

1. Osobiście zgłaszając sie w godzinach pracy DPS:

     od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.00

2. Wiadomości e-mail na adres: dpsbarcin@by.home.pl

3. Za pomocą faksu na numer: 52 383 26 17

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się. (Dz.U. z 2011 r. nr. 209, poz. 1243)

Skargi i wnioski przyjmowane są przez:

Dyrektora DPS w Barcinie

we wtorki w godzinach od 10.00 do 13.00

Procedura przyjęcia do Domu Pomocy Społecznej w Barcinie

Każdy zainteresowany zamieszkaniem w naszym Domu swoje starania powinien rozpocząć od wizyty w Ośrodku Pomocy Społecznej, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, osobiście lub przedstawiciela ustawowego i złożyć wniosek z prośbą o umieszczenie w DPS. Tam też uzyskuje się wszystkie informacje o dalszych postępowaniach, prowadzących do skompletowania niezbędnej dokumentacji, takiej jak:

- wywiad środowiskowy, który przeprowadzony zostaje przez pracownika socjalnego OPS w miejscu  zamieszkania osoby ubiegającej,

- opinia OPS dotycząca sprawności psychofizycznej,

- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia,

- zaświadczenie lekarza psychiatry,

- zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności (gdy występuje),

- opinia psycholog oraz inne ważne informacje wynikające z przepisów.

Po przygotowaniu całej dokumentacji i rozpatrzeniu wniosku, Ośrodek Pomocy Społecznej wydaje decyzję kierującą i ustala odpłatność za pobyt.

Komplet akt zostaje przekazany do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które wszczyna postępowanie o umieszczenie w DPS.

W razie niemożliwości umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej, z powodu braku wolnych miejsc, informuje się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania. W przypadku posiadania wolnego miejsca dyrektor Domu powiadamia o tym fakcie, wysyłając zaproszenie do przybycia i zamieszkania w naszej placówce.

Mieszkaniec ponosi odpłatność za pobyt w DPS w wysokości nie większej niż 70% wartości dochodu, pozostałe 30% ponosi rodzina lub gmina. Szczegółowe zasady o odpłatności za pobyt w DPS reguluje Ustawa o Pomocy Społecznej.

 

Szukaj w tym dziale: